09 اسفند
پشتیبان قالب

آیا بدنسازی قد را کوتاه میکند

آیا بدنسازی قد را کوتاه میکند

یکی از سوال ها مهم جوانان به خصوص در سنین پایین تر در بدن سازی این است که آیا تمرینات بدن سازی تاثیری روی افزایش قد می گذارند؟ باید گفت که خیر بدنسازی هیچ تاثیری روی رشد قد ندارد.

بر اساس تحقیقات آکادمی اطفال ایالت متحده آمریکا تمرینات قدرتی هیچگونه تاثیر منفی روی رشد طولی کودکان و نوجوانان ندارد و به نظر نمیرسد که این تمرینات در آینده نیز مشکل ساز شوند.
دکتر وحید ولی‎پور درباره تصور اشتباه مردم مبنی بر اینکه انجام تمرینات ورزشی به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی منجر به جلوگیری از رشد قد می‎شود، گفت:این اعتقاد کاملاً غلط است و درصورتی که تمرینات بدنسازی اصولی باشند نه تنها مانع افزایش قد نمی‎شود بلکه سبب بلندقدی افرادنیز خواهد شد.

وی ادامه داد:تمرینات بدنسازی از در صورت اصولی بودن آن باعث تحریک صفحات رشد شده و به این ترتیب رشد استخوان‎ها بیشتر و قد بلندتر می‎شود.

ولی‎پور بیان کرد:اگر بدنسازی اصولی نباشد نه تنها به عضلات و استخوان‎ها آسیب می‎رساند بلکه باعث توقف رشد قدی می‎شود. وی با یادآوری اینکه تمرینات بدنسازی را می‎توان از سن 8 سالگی آغاز کرد، اظهار کرد:حرکات بدنسازی نباید به صورت جهشی و پرتابی باشد چرا که در این صورت به بدن آسیب می‎رساند.

اگر شما نیز نوجوانی هستید که می خواهید بدن سازی را شروع کنید پس نگران رشد قد خود نباشید.بسیاری از ورزشکاران برتر دنیا همانند شکیل اونیل، کارل مالونه و دیوید رابینسون بدن سازی را در همان اوایل نوجوانی شروع کرده اند و اکنون هم می بینید که همه آنها دارای قامتی بسیار بلند هستند.افرادی مانند آرنولد شوارتزنگر بدن سازی را بسیار زود در همان اوایل نوجوانی شروع کردند و اکنون می بینید که او حدود 190 سانتیمتر قد دارد.
یادگیری فرم صحیح حرکات، انتخاب وزنه مناسب و ایمنی هنگام تمرین از نکات بسیار مهم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *