20 آبان
پشتیبان قالب

راهنمای تغذیه بدنسازی

تغذیه برای افرادی که به دنبال پرروش اندام هستند بسیار مهم است. به‌ گزارش مربیت، راهنمای تغذیه بدنسازی و چند نکته اساسی برای تغذیه ورزشکاران پرورش اندام به شرح زیر است:

راهنمای تغذیه بدنسازی

 

1– چند وعده غذابی بخوریم؟

افرادی که می‌خواهند عضلات خود را پرورش دهند باید به جای سه وعده غذای عادی شش وعده غذایی کم حجم‌تر و مفید‌تر داشته باشند.

2. تغذیه پاک چیست ؟

تغذیه پاک به تغذیه ای گویند که هیچ ناضیری بر روی رشد عضلات نداشته باشد. غذاهای فست فودی،سرخ شده و اسنک، غذاهایی هستند که نباید مصرف شوند. غذای پاک به غذا های طبیعی و کم چرب می گویند. عذاهای همچون ماهی، تخم مرغ، گوشت قرمز، لبنیات کم چرب، برنج قهوه‌ای، سیب زمینی، نان گندم، بلغور و میوه، مواد غذایی پاک هستند. غذاهای پاک ویتامین، فیبر و مواد معدنی بیشتری دارند.

3. می‌توانیم فست فود مصرف کنیم؟

درسته فست فوت غذای پاک محسوب نمی‌شود ولی نباید کاملا آن را حذف کرد. در صورتی گه بدن شما سوخت و ساز بالایی دارد یک وعده از شش وعده غذایی می‌تواند فست فود باشد.

راهنمای تغذیه بدنسازی

4. میزان و وقت مصرف تغذیه چگونه باشد؟

20 تا 40 گرم پروتئین و 40 تا 100 گرم کربوهیدرات مصرف کنید و در خصوص زمان آن می توان بلافاصله بعد از ورزش استفاده شود.

5-آیا آب رسانی به ترمیم و رشد عضلات کمک می‌کند؟ باید چقدر آب نوشید؟و می‌توان قهوه خورد؟

در روز هشت لیوان آب مصرف کنید . در زمان تشنگی آب بیشتر از نیازی مصرف کنید.

قهوه منبعی از آنتی اکسیدان است و از سیستم ایمنی بدن محافظت کرده و به ریکاوری عضلات کمک می‌کند. بنابراین می توانید قهوه مصرف کنید.

6-آیا درصورت نادیده گرفتن یک روز برنامه غذایی را می توان باز هم منتظر نتیجه‌ بود؟

بله می‌توان رژیم غذایی را کنار گذاشت و باز هم نتیجه‌ گرفت اما درصورتی که سوخت وساز بدن سریع باشد در این صورت یک روز در هفته‌ رژیم غذایی را می توان کنار گذاشت. اگر بدن شما سریع چربی ذخیره می‌کند بهتر است از کنار گذاشتن رژیم غذایی اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *